1. Strona główna
  2. »
  3. Lublina
  4. »
  5. Kościół Dominikanów w Lublinie

Kościół Dominikanów w Lublinie

Kościół Dominikanów w Lublinie

Kościół dominikanów w Lublinie jest częścią dowództwa Zgromadzenia Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych, czyli świątynia dominikańska. Przez wieki kościół ten był miejscem pielgrzymek, zarówno z zagranicy jak i z wszystkich zakątków Polski.

Kościół jest znanym i godnym kultu miejscem, ponieważ jest nie tylko schronieniem dla tych, którzy potrzebują oparcia, ale także schronieniem dla tych, którzy odnajdują siłę w modlitwie i pragną być szczerzy wobec Boga.

Kościół ma bogatą historię sięgającą XIII wieku. Kościół ten został zbudowany w 1250 roku, a jego budowa została zakończona w 1290 r. W XV wieku wybudowano nowy kościół, który miał na celu dać schronienie Lubelczykom w czasach kryzysu gospodarczego. W związku z wybudowaniem nowej świątyni, w Latach 1530-1537, bracia dominikanie zlikwidowali ten, który był obecny. Niestety, nie ma żadnych informacji na temat tego, jak kościół wyglądał przed jego niewoli.

Kościół pochodzi z wieku XIV i jest częścią artystycznego dorobku kościołów Lubelskiego Brata- zakonnika. Obecnie wygląd kościoła jest zostało odtworzone. Kościół jest gotycki w stylu neogotycznym z jasnej czerwonej cegły.

Kościół ma trójakpłatową sień z portykiem i trzema portalami. Polichromia jest pochodzenia barokowego, a organy powstały pod koniec XIX wieku.

Kościół jest miejscem organizacji wielu wydarzeń religijnych i artystycznych. W 2012 roku w kościele odbyły się nabożeństwa religijne, a także koncerty muzyczno-artystyczne, na których wzięło udział ponad tysiąc ludzi z całego kraju.

Kościół dominikanów w Lublinie jest odwiedzany przez tysiące ludzi z całego kraju każdego roku. Kościół zyskał sobie szacunek, jako publikum, a także partnerstwo z lokalnymi grupami religijnymi w wielu częściach Polski. Bez względu na przeszłość, kościół dominikanów dzisiaj służy jako symbol nadziei dla Kościoła katolickiego oraz jako miejsce szukających duchowego wzmocnienia, refleksji, modlitwy i wsparcia.